Akce Oddílu K3 » Bobovačka Cvilín

Bobovačka Cvilín

neděle 12. února 2012 v 14:00 až 17:00
Sluníčko prozářilo den a tak jsme se vydali na bobovačku! Nejpočetnější družinou byly překvapivě naše nejmladší Lišky. Vyrazili jsme na prosluněný svah u Salvátora, kde jsme strávili dvě hodiny bobováním, sáňkováním, talířováním a lopatováním. Po vyřádění jsme se přesunuli k poutnímu kostelu, který vždy působí kouzelně v zasněžené krajině.

Skaut je ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských. To by mělo platit nejen pro skauta, ale i pro každé správné vlče a světlušku. A protože je únor měsícem hladu a v posledních dnech zavládly opravdu kruté mrazy, rozhodli jsme přispět dobrým skutkem, protože tak zní náš denní příkaz. Přinesli jsme pro ptáčky a další obyvatele lesa různá semínka, jablíčka, mrkve a další pochoutky. Pro ptáčky jsme vyrobili jednoduchá krmítka... Určitě tím zvířátkům pomůžeme.

A z bobování si zkuste zapamatovat, že skaut je ohleduplný. A opět - určitě nejen skaut, ale platí to i pro naše vlčata a světlušky ;D

Kniha akce

Napsat komentář ...
Dominik Stejskal - Dominik Sherlock
Dominik Sherlock19. února 2012 v 12:06

Tak to je mi líto že jsem nemohl být na akci až do konce.*lebka*

Odpovědět
Duška Cestrová - Charlie Vydra
Charlie Vydra14. února 2012 v 14:00

Na akci omluven/a: účastníci Polska, Pirát Dwayne, Lasička (nemoci) ,Kočičák, Špión (jiné akce)
Na akci se na schůzce přihlásila a neomluvila:: :(Markytka a Zapoměnka :(

Odpovědět
Duška Cestrová - Charlie Vydra
Charlie Vydra13. února 2012 v 17:13

skautNo hlavně jsme spojili dobré s užitečným.skaut Skvělá bobovačka a také přilepšení zvířátkům a ptáčkům.

Odpovědět
Michael Cestr - Mišák
Mišák12. února 2012 v 19:29

Výprava s nejmladšími dodává energii :D takže děkuji (nejen) našim novým Liškám za hojnou účast :D

Odpovědět
Duška Cestrová - Charlie Vydra
Charlie Vydra12. února 2012 v 5:54

skautPokud budete mít sebou potravu pro přikrmení zvěře, ptacta,skaut nachystejte si to tak, aby se to dalo co nejrychleji na stromek přivázat, nebo jinak použít. :) Na to aby jsme to dělali až na místě je dost velká zima.*bleee*

Robin Otýpka - Robin Hood
Robin Hood12. února 2012 v 10:37

Do klubovny jsem na podzim přinesl kaštany,my je tam ještě máme, tak by jsme je mohli vzít pro zvířátka :) v lese.

Duška Cestrová - Charlie Vydra
Charlie Vydra12. února 2012 v 12:15

Už jsou nachystány. CH.V

Odpovědět
Duška Cestrová - Charlie Vydra
Charlie Vydra10. února 2012 v 6:40

Dle indiánského kalendáře je únor měsíc hladu.*lebka* A letošní únor je opravdu hodně krutý.*lebka* Je mráz, sníh zasypává možností pastvy. Kopýtka studí a do zobáčku není co vložit.

skaut6. Skautský zákon zní:
Skaut je ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských.skaut

Skaut ví co pro zvířátka znamená zima - že je to pro ně nejtěžší období v roce. Nízké teploty vyžadují větší produkci tepla zvířecím organismem, zasněžený terén znamená horší prostupnost a to vše spolu s dalšími problémy zimy vyvolává u zvířete zvýšenou potřebu energie, kterou musí získat z omezené potravní nabídky. Je proto víc než důležité živočichy v zimě přikrmovat.

<3Proto na zimní výpravě trochu zvířátkům pomůžeme. <3
Kdo má doma přinese krmítko.

Ostatní mohou přinést na výpravu např.
Pro ptáky
1. semena - především slunečnice, lněné semínko, proso, jiná semínka .Ty přilákají vrabce, zvonky, stehlíky a sýkorky. Semena rostlin svou energetickou hodnotou nejvíce podobají přirozené potravě ptáků,
2. rozdrcené ovesné vločky, krupici nebo zapraženou hrubou mouku na tuku.
3. syrový lůj, špek
4. tukové směsi, které získáme vyškvařením loje a následným smícháním s olejnatými semeny (např. slunečnice) nebo ovesnými vločkami, krupicí, hrubou sojovou moukou, ale i strouhankou (vyvarujte se strouhanky z tukového pečiva, které se rychle kazí a žlukne). Směs pak za tepla plníme do různých k zavěšení vhodných nádob, ze kterých je ptáci postupně zespodu uzobávají, - vhodný starý květináč (avšak než tam směs nalejete - provlečte spodní dírkou dovnitř tlustý provaz, vevnitř dobře zauzlujte a nechte dostatečné množství v dolním konci květináče na zavěšení na strom.
5. v obchodech lze zakoupit přímo speciální míchané směsi pro krmení ptáků.

Nedáváme :
chleba, uzeniny, slané a kořeněné potraviny a kynuté výrobky, protože způsobují ptákům vážné zažívací potíže. Zásadně nedáváme ptákům krmiva zkažená, plesnivá

Pro zvěř:
1. Semena - žaludy, kaštany, bukvice obsahují nejdůležitější stavební a energetické látky pro život zvěře. Semena je dobré podávat před začátkem zimního přikrmovacího období či na jeho začátku.
2. Dužnatá krmiva - jablka, hrušky, mrkev, jeřabiny, brambory, jsou hlavně zdrojem vitamínů a tekutin.

Odpovědět
Sodanka9. února 2012 v 18:24

No, vidím, že jsem rozpoutala docela slušnou debatu o počasí. Takže aktuálně uvidím v neděli, klukům samozřejmě nechci tuto akci upřít.

Duška Cestrová - Charlie Vydra
Charlie Vydra9. února 2012 v 21:37

:)jasně, je to na vás. :) Délku pobytu venku přizpůsobíme klimatickým podmínkám. A kdyby byly mrazy neúprosné, tak bude náhradní program.

Sodanka10. února 2012 v 8:59

díky

Odpovědět
Duška Cestrová - Charlie Vydra
Charlie Vydra9. února 2012 v 14:46

No, spíš bych členům řekla, že jestliže nás navštíví opravdu *lebka*kruté mrazy*bleee*, že program přizpůsobíme a popřípadě bude i nějaký náhradní :].

Odpovědět
Michael Cestr - Mišák
Mišák9. února 2012 v 13:05

Pro zajímavost: Fotogalerie z 9. února, ale roku 2008... Teploty atakují jistě +15 stupňů, na Slunci se dá být i v tričku s krátkým rukávem... O bobování se moc mluvit nedá...

Jan Sudek - Jeňa
Jeňa9. února 2012 v 13:12

to bylo tehdy jaro, zima přišla později ;D

Michael Cestr - Mišák
Mišák9. února 2012 v 19:37

Ten rok si sníh ani nepamatuju, možná pár cenťáků...

Odpovědět
Sodanka8. února 2012 v 17:22

Nevím, nevím, pokud budou pořád takové mrazy..., ráda bych, aby kluci byli pořád zdraví a mohli do školy, školky i do skautu.

Michael Cestr - Mišák
Mišák9. února 2012 v 14:53

A právě proto volíme krátkou vycházku. B) Délku pobytu venku samozřejmě přizpůsobíme aktuálním teplotám. Nyní je teplota na Cvilíně -7°C.
Doporučuji se nenechat zmást mediálním humbukem, který kolem mrazů teď panuje. Novináři každý druhý den vydávají nové předpovědi, které se od sebe diametrálně odlišují.
Dobré zdroje: ČHMÚ, Předpovědní model Aladin.
Aktuální teplota na Cvilíně. :O

Odpovědět
20 příspěvkůVýběr Stránky